
Túra tippek
Az alábbi látnivalókat ajánljuk egyénileg de sokak közülük szervezett formában is elérhető.
Berat
Berat ⇔ Qerret⇒82 km. Berat történelmi város Albánia Déli részén. Qerret-től 82 km-re található, ami még jócskán belefér egy egynapos kirándulásba.
Berat Albánia legősibb települése, mér az i.e. 3. században is vannak róla említések. Berat az albán lakta területek egyik legjelentősebb iparos- és kereskedővárosa lett. A város és az építészeti emlékek szerencsére nem estek a kommunizmus áldozatává. Berat a 2008 óta rajta van az UNESCO világörökségi listáján. Beratot az "ezerablakú" városnak is nevezik. Érdemes megnézni.
Berat látnivalói:
- A várnegyed, benne 10 görögkeleti fennmaradt templommal
- A vár
- Mária mennybemenetele székesegyház
- Albánia 2 legrégebbi mecsete a Vörös és Fehér mecset maradványai
- Mangelem, a "fehér" lakóházak
Grunasi-vizesés
A Thethi Nemzeti Park főbb természeti értékei közé tartozik a Theth folyócska 2 kilométer hosszú, 45-65 méter mély és 2-3 méter széles szurdokvölgye, a Grunasi-szurdok (Kanioni i Grunasit). A karbonátos kőzetek alkotta hegyoldalak cseppkövekben, galériákban és barlangi tavakban bővelkedő barlangjai közül nevezetesebbek az Arapi-barlang (Shpella e Arapit), a Körkörös-lyuk (Bira a Rrathëve), a Kakukk-barlang (Shpella e Qyqes), a Vörös-barlang (Shpella e Kuqe), a Birka-járási-barlang (Shpella e Shtegut të Dhenve) és a Peja-hágói-barlang (Shpella e Qafës së Pejës). További jelentős természeti értékek a 35 méter magas Grunasi-vízesés (Ujëvara e Grunasit)
LIogarai-hágó
Llogarai-hágó ⇔ Qerret⇒144 km
A Llogarai hágó egy magas hegyi út a Ceraun-hegységben, az albán riviérán. Ez köti össze Himare-t a Dukat völggyel. A Llogarai-hágó a Llogara Nemzeti Park része. A hágó nyergét nyugatról a Gjipal-hegy (1449 m), keletről pedig a Qorre-hegy (2018 m) határolja. Itt vezet át a Fiert Vlorán keresztül Sarandával összekötő SH8-as jelű főút; az északi irányban Vlora 40, dél felé Himara 35 kilométeres autózással érhető el. A csodálatos és lenyűgöző út mellett vendéglők és kilátóhelyek sorakoznak, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik a Jón-tenger és a hegyekre, és tiszta időben Korfu szigete is megcsodálható.

Porto Palermo
Porto Palermo (albánul Porto Palermo) vagy Palermói-öböl (albánul Gjiri i Palermos) a Jón-tenger öble Albánia délnyugati részén, az Albán-Riviérán, Himara városától légvonalban 6 kilométerre délkeleti irányban. Fő nevezetességei az Ali Tepeleni pasa által a 18. század végén építtetett Porto Palermó-i vár, valamint a 20. század második felében létesített tengeralattjáró-bázis.
Mindenképpen érdemes megállni 1-2 órára és megnézni az öblöt és a várat.

Vjosa folyó
A Vjosa folyó Albánia 3. leghosszabb folyója. Fier és Vlora között ömlik az Adriai-tengerbe. Nézd meg képeinket és rövid videóinkat. Qerret-ből fakultatív program keretében is el tudtok velünk jönni.

Rodon-fok
Qerrettől mindössze 65 km-re, Durrestől 50 km-re található félsziget, amely az Adriai tengerbe nyúlik bele.
A csodálatos természeti szépség mellett még látnivaló a 15. századi Szkander bég vár romjai és a Szent Antal-templom. A templom földúton megközelíthető, de a várrom egy 900 méterese gyalogos túrával fedezhető fel.

Vlora
Vlora az Adriai- és a Jón-tenger érintkezésénél, a Sazan-sziget és a Karaburum-félsziget által védett Vlorai-öböl partján fekszik. Az ország negyedik legnépesebb városa, lakossága mintegy 90 600 fő (2006, becslés). Ipari város, Durrës után az ország második legjelentősebb kikötővárosa.
A Vlorától délre fekvő Karaburum félsziget igazi csodás látványosságokat nyújt, csodás partok, kristálytiszta vízzel és barlangok melyekbe hajóval is be lehet menni. A hajók Radhime-ből és Orikumból indulnak.

Holt kanyon
Holtest cannoni⇔ Qerret⇒85 km. A Holt-kanyont Albánia egyik lenyűgöző szépségének tartják. A kanyon hossza kb. 4 km hosszú és emelkedése 100-150 m. A legnagyobb mélysége 3 m. A környékbeli kénes termál források is táplálják vizét melynek színes kristályosan kék. A beömlő meleg termálvizekben érdemes megmártózni. A körbe ölelő erdőkben, hegyekben több barlang is található, az élővilága igen gazdag.

Kék szem forrás
Kék szem forrás /Syri i kaltër/ ⇔ Qerret⇒208 km
A Kék szem forrás egy csodálatos és különleges természeti jelenség. A kristálytiszta forrás egy több mint 50 méter mély medencéből tör a felszínre. A mélysége pontosan nem ismert, a búvárok csak 50 méterig tudtak leereszkedni. A kristálytiszta víz és a hatalmas mélység egy különleges, varázslatos színt ad a forrásnak. A forrás és környezete a trópusokat idézi. A víz hőmérséklete kb. 10 Celsius fok.

Butrit
Butrint /Butrinti/ ⇔ Qerret⇒250 km
Butrint romváros Albánia déli szegletében, Saranda városa és a görög határ közelében.
Kruja
Kruja ⇔ Qerret⇒58 km. Kruja történelmi város Albánia középső részén. Kruja vára Albánia nemzeti szimbóluma, mivel itt született Szkander bég (Kasztrióta György), és innen verte vissza 30 éven keresztül a török támadásait. Szkander bég együtt harcolt a törökök ellen a mi Hunyadinkkal, ezért is kedvelik az Albánok a Magyarokat. Albániában több helyen is van Hunyadiról utca elnevezve. Kruja Tiranától nem messze, 20 km-re található bő források vidékén.
Látnivalók: a festői szépségű tájon elterülő város a várral, a Kasztrióta György (Szkander bég) Nemzeti múzeum, és a népi termékeket árusító bazársor.
Mat folyó
Mat folyó ⇔ Qerret⇒97 km. A Mat folyó (albánul: Mati) észak-közép Albániában található, teljes hossza 115 km, vízgyűjtő területe 2441 km2, átlagos vízhozama 103 m3. Csodálatos útját mély szakadékok, és kanyonok övezik. Ha igazán vadregényes hegyes, völgyre vágysz érdemes megnézni.
Útközben mindenképpen érdemes megállni és megkóstolni pl. egy sült kecskét… isteni finom.

Durres
Durres ⇔ Qerret⇒20 km. Durres: régi magyar neve: Duránc, olasz neve: Durazzo. Az ország második legnépesebb városa, lakosainak száma: 124000 fő. Durres még az Adria partrján fekszik, szemben az olasz Brindisivel és Barival. Innen indulnak hajóutak Olaszországba, amely légvonalban mindössze 220 km-re fekszik.
Durres Albánia egyik legjelentősebb kikötővárosa. Jelentős a történelme, miszerint már Kr. előtt 627-ben alapították Epidamnosz néven. Durres többször volt Albánia ideiglenes fővárosa.
Látnivalói:
- i.sz. 2 századi amfiteátrum, melyek több részletét is feltárták.
- Szkander bég konyakgyár
- Régészeti múzeum
- Velencei torony, várfal
- Bizánci fórum
- Nagymecset stb.

Sotiri vizesés
Sotiri vizesés⇔ Qerret⇒102 km. A Sotiri vízesés 22 km-re található Gramsh településtől. Sotiri falutól 1 órányit kell sétálni, hogy elérjük ezeket a csodálatos vízeséseket. A vízeséses magassága 5 és 20 méter. A vízesés hangja messzire hallható az érintetlen természetben. A környező növény és állatvilág hihetettlenül gazdag.

Tirana
Tirana Albánia fővárosa. Lakosainak száma kb. 700.000. Az ország gazdasági és kulturális központja. Nagyon nagy barátságban él egymás mellet a 3 különböző vallás is, a muzulmán az ortodox és a katolikus. Tirana az Adrától 35 km-re fekszik a Dajti hegy lábánál. A szállásunk Qerret 40 km-re található.
Csak 1925-től lett az ország állandó fővárosa.
Főbb látnivalói: Szkander bég tér, Óratorony, Szkander bég szobra, Nemzeti Könyvtár, Nemzeti Történeti Múzeum, Szent Prokop-templom, Ethem beu mecset a világ legkisebb Koran-jával.

Komani tó
A Komani-tó egy mesterséges tó melyet a Drin völgyében duzzasztottak fel. A római korban a Drin völgyében épített út kötötte össze Scodrát Dardania provinciával. A Komani-tavon komp is közlekedik 30 kilométer hosszan, amely Fierzét és Komant köti össze. A komp weblapját itt találod, árakkal és foglalással együtt: https://komanilakeferry.com/en/
A 34 km² felületű Komani-tavat a Drin folyó mellett a Shala és a Valbona folyók is táplálják. A Komani-tó és környéke mindenképpen egy egész napost kikapcsolódást nyújt az égbeszökő sziklás hegyeivel, kristálytiszta vizével és a csodálatos természettel.

Kadiut hid
Qerrettől 200 km-re található Permet község a maga kb. 5000 lakosával. Már az ide vezető út is csodálatos élményt kínál. Permetet elhagyva néhány kilométer után Petran előtt kell balra fordulni a Lengarice kanyon irányába. A Benje feliratot keresd. Néhány kilométer után érjük el a csodálatos termál medencéket és az 1760-ban épült kőhidat. A termálvíz hőmérséklete 26-32 fok. Bátran eltölthetsz itt egy egész napot, az ebédet pedig elfogyaszthatod Permet kis éttermeibe. A fürdőig már egészen jó minőségű út vezet fel, a legvégén az utolsó 1-200 méter gödrösebb, de ki lehet bírni.

Ohridi tó
Pogradec, Ohridi-tó ⇔ Qerret⇒149 kmAz Ohridi-tó Észak-Macedónia és Albánia határán terül el. A Balkán-félsziget legöregebb és legmélyebb tava. Sajátos ökoszisztémával rendelkezik. A tó átlagos mélysége 155m a legmélyebb pontja 288m. Az Albán neve Liqeni i Ohrit, de gyakran nevezik Pogradeci tónak. Pogradec az Ohridi-tó Albán részének a központja. Pogradec mellett található a Drilon Park ahol a tavat tápláló folyó, és források találhatóak. A legnevesebb halfaja az ohridi lazac – Salmo letnica. Védett faj, ennek ellenére több étteremben megtalálható, igen ízletes a húsa. A képeken is ezt láthatjátok :).
Pogradectől keletre Lin felé, kissé kavicsosabb partot láthatunk. Lin egy régi halászfalu, amit mindenképpen érdemes megnézni.

Osumi kanyon
Osumi-kanyon, Osum-szurdok, Kanioni i Osumit ⇔ Qerret⇒131 km
Európa Grand Kanyonja. Az Osum folyó kanyonja mely Berat városán is áthalad. Az Osumi szurdok Albánia egyik leglátványosabb természeti látnivalója. A szurdok 26 km hosszú, és 450 m magas. Úgy gondolják, hogy 2-3 millió évvel ezelőtt a vízerózióval alakultak ki. Az Osumi-kanyonban vízállástól függően raftingolásra is lehetőség van, általában tavasszal hóolvadás után.
A kanyon több rejtélyes földalatti átvezetés és barlangot is rejt… A kanyon 6 helyen szűkül össze jobban itt 1,5 és 35 méter között változik a szélesség.
